موسسه دانشمند

بستری برای تحقیق و توسعه

مجسمه چهار دانشمند ایرانی در مقر سازمان ملل - وین (ابوعلی سینا، خیام، رازی و ابوریحان)

طرح توسعه ای و فناورانه برای پساب یک واحد لبنی از کارخانجات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۱۸
این نیاز فناورانه مربوط به یکی از شرکت های تولید کننده محصولات غذایی و لبنی است که محصولات لبنی متفاوتی را در سبد کالای خود دارد.
تصفیه خانه پساب این شرکت در حال حاضر با روش های معمول بیولوژیکی مشغول کار می باشد و پساب آن را به استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست می رساند. روش های استفاده شده برای انجام فرایند تصفیه، به فرایندهای چربی گیری، تصفیه بی هوازی و هوازی و ته نشینی لجن و کلرزنی خلاصه می شود.
ابعاد این نیاز فناورانه با توجه به جدی بودن مسئله آب و ضرورت بازگردانی مصرف آب به دو قسمت بازچرخانی پساب و همچنین احداث و تکمیل تصفیه خانه تفکیک می شود.

تولید اسپرم تعیین جنسیت شده ماده زا با هدف سرعت بخشیدن به پیشرفت ژنتیکی گله های بز شیری

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
مواد ژنی مورد استفاده در باروری دام‌های ماده (اسپرم دام نر ممتاز) که امروزه از منابع خارجی و داخلی قابل تامین است، مخلوطی از انواع سلول‌هایی است که هر کدام ممکن است دارای یکی از جفت کرومزوم جنسی تولید کننده دام نر یا ماده باشد. از آنجایی که عامل تعیین کننده جنسیت در بزها نوع اسپرم دام نر (x یا y) می باشد، لذا این اسپرم‌ها به صورت تصادفی می‌توانند منجر به تولد دام نر یا ماده شوند که این امر مطلوب نمی باشد. لذا از کلیه افراد و شرکت ها و فناوران توانمند در زمینه تولید اسپرم تعیین جنسیت شده ماده زا دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت لاستیک بادوام و مقرون به صرفه جهت استفاده در دکل‌های تله‌کابین نمک‌آبرود

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
لاستیک دکل‌های تله‌کابین یکی از قطعات بسیار مهم و کلیدی است که در زمان بهره‌برداری به طور مداوم و پیوسته تحت انواع بارهای دینامیکی و استاتیکی قرار گرفته و در معرض استهلاک شدید می‌باشند. لذا طراحی و ساخت لاستیک‌هایی که از دوام و کیفیت بالایی برخوردار باشند، بسیار مؤثر و کارگشا خواهد بود. مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در راستای حمایت از متخصصان و فناوران داخلی در نظر دارد به منظور رفع نیاز فناورانه شرکت عمران و مسکن شمال به حمایت از فناوری‌های نوین در ساخت لاستیک‌های بادوام جهت استفاده در دکل‌های تله‌کابین نمک‌آبرود، با افراد و شرکت‌های توانمند در این حوزه تعامل و همکاری نماید. هدف از اجرای این طرح، تأمین لاستیک دکل‌های تله‌کابین نمک‌آبرود توسط شرکت‌های فناور داخلی و جلوگیری از خروج ارز و وابستگی به شرکت‌های خارجی است. رعایت اصول ایمنی و استانداردهای موردنیاز مبنی بر ارائه خدمات مطمئن و ایمن به گردشگران در خصوص ارتقاء و تکمیل زنجیره ارزش و تأمین به موقع قطعات موردنیاز، از جمله مواردی است که دلالت بر ضرورت انجام طرح دارند.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1) شرکت فناور از کادر فنی مجرب و امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی با استانداردهای بین‌المللی برخوردار باشد.
2) مواد اولیه مورد استفاده جهت تولید لاستیک، داخلی بوده و قابل دسترس باشد.
3) دوام و پایایی و سایر مشخصات فنی می‌بایست مطابق با استانداردهای مدنظر کارفرما تأمین شوند: عمر مفید لاستیک‌های فابریک خط دو با توجه به سرعت متغیر، بین 2 الی 3 سال می‌باشد. انتظار می‌رود لاستیک‌های تولید داخل برای شروع بین 1 الی 1/5 سال قابل بهره‌برداری و استفاده باشند.

بتن الیافی یا مواد مشابه به جای بتن مسلح لاینینگ تونل‌ها

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۱
با توجه به اینکه اجرای لاینینگ تونل‌ها با استفاده از شبکه آرماتور فولادی، علاوه بر افزایش زمان اجرا و تحمیل بار مالی زیاد، می‌تواند در زمان میلگردگذاری نیز منجر به بروز آسیب در عایق‌ها و سیستم آب‌بندی تونل شود، استفاده از بتن‌های ویژه مانند بتن الیافی در صورتی که پاسخگوی نیازهای فنی و سازه‌ای بوده و مقرون به صرفه باشند، بسیار مؤثر و کارگشا خواهند بود. مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در راستای حمایت از متخصصان و فناوران داخلی در نظر دارد به منظور رفع نیاز فناورانه شرکت احداث و بهره‌برداری آزادراه تهران-شمال در بهره‌گیری از بتن‌های ویژه جهت اجرای لاینینگ تونل‌ها، با افراد و شرکت‌های توانمند در این حوزه که قادر به ارائه راهکارهای مناسب و مقرون به صرفه می‌باشند، تعامل و همکاری نماید. بنابراین، هدف از پروژه حاضر، افزایش سرعت و کاهش هزینه اجرای تونل، کنترل گسترش ترک در لاینینگ و جلوگیری از احتمال بروز آسیب در عایق‌ها و سیستم آب‌بندی تونل می‌باشد.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1- پیمانکار از کادر فنی مجرب و آزمایشگاه‌های مجهز در این حوزه برخوردار باشد.
2- روش‌های مورد استفاده نباید آسیبی به سیستم آب‌بندی و عایق‌کاری تونل بزند.
3- مواد و روش‌های مورد استفاده اثرات زیست محیطی مخرب نداشته باشد.
4- مواد و روش‌های مورد استفاده نباید موجب کاهش یا از بین رفتن سیستم زهکشی تونل شود.
5- روش تولید و اجرای بتن پیشنهادی قابل دسترس باشد.
6- دوام و پایایی و سایر مشخصات فنی می‌بایست تأمین شوند.
7- مواد و روش پیشنهادی بایستی مورد تأیید مراجع ذیصلاح همچون مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بوده و از تمامی استانداردها، گواهینامه‌ها و تأییدیه‌های فنی برخوردار باشد.

ترمیم رویه بتنی راه‌ها بدون اخلال در ترافیک عبوری

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
رویه بتنی آزادراه تهران-شمال به دلایل مختلفی از قبیل ضعف در ساختار بتن و وجود پاره‌ای عوامل مخرب محیطی همچون سیکل‌های مداوم ذوب و یخ، در بعضی نقاط دچار پوسته شدگی و آسیب شده است. ترمیم این نقاط مستلزم وصله‌کاری موضعی یا عمقی است که می‌تواند منجر به اخلال در ترافیک عبوری آزادراه و در نتیجه کاهش شدید راندمان و کارایی مسیر شود. از این رو، استفاده از مواد و روش‌های نوین ترمیم رویه‌های بتنی که توقف یا اخلال در ترافیک عبوری را به حداقل ممکن برساند، در صورت صرفه اقتصادی بسیار راه‌گشا و مؤثر خواهد بود. با توجه به موارد مذکور، هدف از پروژه حاضر، ترمیم رویه بتنی آزادراه بدون اخلال عمده در ترافیک عبوری است.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1) پیمانکار از کادر فنی مجرب و آزمایشگاه‌های مجهز در این حوزه برخوردار باشد.
2) پیاده‌سازی روش پیشنهادی بایستی بدون اخلال جدی در ترافیک عبوری و در کمترین زمان ممکن انجام پذیرد.
3) مواد و روش‌های مورد استفاده نباید آسیبی به سایر اجزای راه بزند.
4) مواد و روش‌های کاربردی اثرات زیست محیطی مخرب نداشته باشد.
5) مواد و روش‌های مورد استفاده برای خودروهای عبوری اثر مخرب نداشته باشد.
6) روش تولید و اجرا قابل دسترسی باشد.
7) دوام و پایایی و سایر مشخصات فنی می‌بایست تأمین شوند.
8) ترمیم رویه بتنی منجر به افزایش یا کاهش نامتعارف اصطکاک و در نتیجه کاهش ایمنی راه نشود.

طراحی و ساخت دستگاه گرده افشان مکانیزه خرما با قابلیت حرکت مناسب در شرایط ناهموار زمین

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
با توجه به اینکه گرده‌افشانی یکی از مهمترین عملیات نخل داری و نیازمند به کارگر ماهر است و انجام آن در شرایط سنتی دارای هزینه و زمان زیادی می‌باشد، استفاده از دستگاه گرده‌افشانی به صورت مکانیزه، سهولت در عملیات گرده‌افشانی و کاهش در هزینه را به همراه دارد. اما از آنجا که محل قرارگیری باغات خرمای مورد نظر از لحاظ توپوگرافی دارای پستی و بلندی زیادی می باشند، دستگاه های رایج برای حمل و نقل در این باغات دچار مشکل می باشند. لذا این مؤسسه از کلیه فناوران توانمند در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیزه، جهت ثبت نام در این طرح فناورانه دعوت به عمل می‌آورد.

سیستم مانیتورینگ خط تولید شیشه و بطر

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
در صنعت شیشه کوچک ترین عیب در هر یک از بخش ها، باعث افت راندمان خط تولید می‎شود. از این رو پایش این عیوب کار هر روزه نیروهای تولیدی می‎باشد. اما با توجه به سرعت بالای تولید و انتظار راندمان بالا از محصول و نیز متغیر بودن این مشکلات در لحظه، که با کوچکترین تغییری در سیستم به وجود می‎آیند، به صورت آنی این عیوب برای واحد تولید مشخص نمی‌گردند. بدیهی است سیستم مانیتورینگ سرعت عمل نفرات تولید را بالا برده و با توجه به ماهیت ماشینی بودن این سیستم، عملکرد آن محدودیت زمانی نداشته و در هر ساعت شبانه‌روز می تواند عیوب را به صورت آنی به اپراتورها، سرپرست‎ها و مدیران تولید برساند و واحد مربوطه را برای رفع به هنگام عیوب بسیج کند. با استفاده از این طرح هر شیشه‎ای که از دستگاه فرمینگ خارج می‎شود تا نقطه بسته‌بندی رصد شده و از هدر رفت شیشه و مذاب به طور چشمگیری جلوگیری می‎کند.

طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد با همکاری شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در زمینه طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی جهت به کارگیری در نیروگاه قم از کلیه فناوران توانمند در این حوزه جهت ارائه پیشنهاد دعوت به عمل آورد.

طراحی و اجرای اپلیکیشن جامع گردشگری

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
بحران پاندمی کرونا در دنیا بر کسب‌وکارهای بسیاری اثرگذار بوده است. این بیماری به ویژه صنعت گردشگری را به شدت تحت تأثیر قرار داده است و از این رو در 2 سال اخیر این صنعت با رکود شدیدی مواجه بوده است. موفقیت برخی کشورهای دنیا و خودکفایی ایران در تولید واکسن سبب شده است که کارشناسان چشم‌انداز روشنی را برای این صنعت در آینده نزدیک متصور باشند به همین دلیل هلدینگ سیاحتی و گردشگری بنیاد درنظر دارد توسعه اپلیکیشن و خدمات آنلاین گردشگری خود را به شرکتهای دانش‌بنیان و توانمند داخلی واگذار نماید. این اپلیکیشن قابلیت ارائه خدمات به بالای 5 میلیون کاربر را خواهد داشت و امنیت و کارایی (سرعت) لازم شرط توسعه آن خواهد بود و خدماتی مانند شبکه اجتماعی تخصصی خدمات گردشگری و مسافرتی و همچنین فروش بلیط حمل‌ونقل، هتل، اماکن گردشگری و تورهای مسافرتی را ارائه خواهد کرد.

طراحی نرم افزار تخصصی مدیریت تغذیه گیاهان زراعی و باغی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
در حال حاضر تغذیه گیاهان در مزارع و باغات براساس تخمین انفرادی کارشناسان و یا آزمایشات مقطعی صورت می پذیرد. در حالی که می توان با جمع آوری اطلاعات مربوط به خاک، آب و نوع گیاهان و به کمک نرم افزارهای تخصصی، به تغذیه صحیح گیاهان، افزایش بهره وری مزارع و باغات و همچنین حفظ محیط زیست، کمک شایانی نمود. لذا این مؤسسه از کلیه فناوران توانمند در حوزه طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای تخصصی، جهت ثبت نام در این طرح فناورانه دعوت به عمل می‌آورد.

طراحی و برنامه نویسی نرم افزار اطلاعات و مدیریت گاوداری پرواری

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
مدیریت بهینه و علمی- اقتصادی گاوداری پرواری صنعتی (پرورش گاو گوشتی و پرواربندی صنعتی) نیازمند سیستم سازی در تمام بخش های آن می باشد. این بخش ها شامل تغذیه و خوراکدهی، سلامت و بیماری ها، آمار و اطلاعات و احتمالا برنامه های ژنتیکی می باشد. لذا تجمیع و ارائه اصولی و غیرپیچیده این اطلاعات، نقش عمده ای در تسهیل مدیریت فنی و اقتصادی واحدهای پرواربندی خواهد داشت. توسعه نرم افزار و برنامه کامپیوتری که بتواند به نحو غیرپیچیده و در عین حال جامعی حیطه های فوق را پوشش دهد، می تواند مدیریت واحدهای پرواربندی صنعتی را به طور کارآمدی بهبود بخشد.

طراحی و ساخت انبار هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
با توجه به نیاز مجموعه شرکت‌های صنایع غذایی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به نصب و راه‌اندازی سامانه انبارداری هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (بر پایه UWB) در محل انبارهای یکی از شرکت‌های تابعه آن شامل: انبار مرکزی محصول (5 انبار) و در 8 واحد تولیدی در مجموع به مساحت تقریبی16000 متر مربع، 17 خط تولید و تجهیز تعداد 21 دستگاه لیفتراک، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد جهت رفع نیاز فناورانه ”طراحی و ساخت انبار هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا“ از کلیه فناوران توانمند با رزومه مشخص و قابل استعلام در این زمینه، جهت همکاری دعوت به عمل آورد.

گسترش مجتمع‌های توزیع آب به جای تأسیسات پراکنده توزیع آب در روستاها

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۰۶
در بسیاری از مناطق روستایی، مخصوصا نقاطی که دسترسی محلی به آب کافی و با کیفیت دچار مشکل شده است به ناچار باید به سراغ مجتمع‌های متمرکز برای تامین آب چندین روستا پرداخت. دستاورد چنین مجتمع‌هایی تحت پوشش دادن آب شرب سالم برای جمعیت بالا و بهبود مدیریت و خدمات‌رسانی است.
جهت ارتباط با کارشناس مربوطه و پاسخگویی سوالات احتمالی می‌توانید در پیامرسان واتساپ به شماره 09333684214 پیام دهید.

استفاده از منابع آب جایگزین بر اساس فناوری‌های نوین و پتانسیلهای منطقه‌ای و روش‌های جدید برای تصفیه آب

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۰۶
ظرفیت برخی از مناطق فرصت طرح ایده‌های جدید را برای تامین آب از منابع آب‌های شور، لب شور، آب باران، آب خاکستری و بخار هوا فراهم می‌کند. برای مثال استحصال آب باران یا بخار آب در هوا مواردی است که از گذشته در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در دهه‌های اخیر فراموش شده‌اند. در شرایط کنونی افت کمی و کیفی منابع آب، دوباره می‌توان این ظرفیت‌ها را مورد توجه قرار داد.
فرایند شرکت در فراخوان و ثبت نام در مرحله اول ارزیابی طرح، از طریق قسمت مرحله اول امکان پذیر بوده و مستندات مورد نیاز در مراحل مختلف ثبت نام مشخص شده است.
جهت ارتباط با کارشناس مربوطه و پاسخگویی سوالات احتمالی می‌توانید در پیامرسان واتساپ به شماره 09333684214 پیام دهید.