موسسه دانشمند

بستری برای تحقیق و توسعه

مجسمه چهار دانشمند ایرانی در مقر سازمان ملل - وین (ابوعلی سینا، خیام، رازی و ابوریحان)

کشاورزی، فناوری زیستی و مواد غذایی

تولید مکمل های تغذیه ای بر پایه پروتئین با هدف بهبود رژیم غذایی زنان باردار و کودکان زیر 5 سال ساکن مناطق محروم

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۱۲/۱۷
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۲/۱۳
سوء تغذیه در مناطق محروم و کم‌برخوردار یکی از مشکلات شایع و مخاطره‌آمیز سلامت به شمار می‌آید. زنان باردار و کودکان زیر 5 سال جزء گروه های پرخطر هستند که به دلایل فیزیولوژیک، بیشتر در معرض ابتلا به سوء تغذیه ناشی از کمبود پروتئین قرار دارند و بروز عوارض ناشی از این مسئله در آنها به مراتب خطرناک‌تر بوده و خسارات جبران ناپذیری در آینده به جای خواهد گذاشت. با توجه به افزایش قیمت منابع غذایی پروتئینی در سال‌های اخیر، تولید منابع پروتئینی جایگزین برای این افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و می‌تواند موجب کاهش اثرات سوء تغذیه مانند كم‌خوني ناشی از فقر آهن، مشکلات تنفسی، افسردگی، ضعف دستگاه ایمنی، پوکی استخوان و تولد نوزادان مبتلا به ناتوانایی‌های ذهنی و جسمی گردد.

فناوری های نوین احیای زمین های غیرحاصلخیز برای کشت زراعی و باغی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی های متخصصان داخلی و محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار کشور، موسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد از کلیه شرکت ها و فناوران توانمند در زمینه فناوری های نوین احیای زمین های غیرحاصلخیز برای کشت زراعی و باغی، دعوت به عمل آورد.

طراحی و پیاده سازی سیستم های مدیریت نوین منابع آبی و استفاده از فناوری های آبیاری هوشمند به صورت یکپارچه و پایدار

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی های متخصصان داخلی و محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار کشور، موسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد از کلیه شرکت ها و فناوران توانمند در زمینه طراحی و پیاده سازی سیستم های مدیریت نوین منابع آبی و استفاده از فناوری های آبیاری هوشمند به صورت یکپارچه و پایدار، دعوت به عمل آورد.

طرح توسعه ای و فناورانه برای پساب یک واحد لبنی از کارخانجات بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۱۸
این نیاز فناورانه مربوط به یکی از شرکت های تولید کننده محصولات غذایی و لبنی است که محصولات لبنی متفاوتی را در سبد کالای خود دارد.
تصفیه خانه پساب این شرکت در حال حاضر با روش های معمول بیولوژیکی مشغول کار می باشد و پساب آن را به استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست می رساند. روش های استفاده شده برای انجام فرایند تصفیه، به فرایندهای چربی گیری، تصفیه بی هوازی و هوازی و ته نشینی لجن و کلرزنی خلاصه می شود.
ابعاد این نیاز فناورانه با توجه به جدی بودن مسئله آب و ضرورت بازگردانی مصرف آب به دو قسمت بازچرخانی پساب و همچنین احداث و تکمیل تصفیه خانه تفکیک می شود.

تولید اسپرم تعیین جنسیت شده ماده زا با هدف سرعت بخشیدن به پیشرفت ژنتیکی گله های بز شیری

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
مواد ژنی مورد استفاده در باروری دام‌های ماده (اسپرم دام نر ممتاز) که امروزه از منابع خارجی و داخلی قابل تامین است، مخلوطی از انواع سلول‌هایی است که هر کدام ممکن است دارای یکی از جفت کرومزوم جنسی تولید کننده دام نر یا ماده باشد. از آنجایی که عامل تعیین کننده جنسیت در بزها نوع اسپرم دام نر (x یا y) می باشد، لذا این اسپرم‌ها به صورت تصادفی می‌توانند منجر به تولد دام نر یا ماده شوند که این امر مطلوب نمی باشد. لذا از کلیه افراد و شرکت ها و فناوران توانمند در زمینه تولید اسپرم تعیین جنسیت شده ماده زا دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت ایستگاه های هواشناسی با ثبت و انتقال اتوماتیک داده

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
به طور کلی هواشناسي كشاورزي، ارتباط پارامترهاي هواشناسي با تولید محصولات كشاورزي را مورد بحث قرار مي دهد. از آنجایی که هر گیاه برای رشد و نمو خود احتیاج به مقدار مشخصی از رطوبت جوی، خاک و دمای مناسب دارد، می توان با كمك این شاخه از هواشناسي، اقليم هاي مناسب برای کشت گیاهان را به طور دقیق و علمی بررسی و پیشنهاد نمود. همچنین با داشتن شرایط مناسب آب و هوایی، مي توان بهترین تاریخ های کشت و انجام عملیات زراعی یک محصول را نیز تشخیص داد. از سوی دیگر، انتشار آفات و بيماري هاي گياهي نیز تابع شرایط آب و هوايی است و برای مبارزه با آن ها لازم است كه شرایط مناسب برای رشد و توسعه آفات را شناخت و در زمان مناسب، نسبت به مبارزه با آن ها اقدام نمود. بدیهی است این گونه اطلاعات و داده های هواشناسی يكي از فاكتورهاي مهمی است كه باید در دامداری نیز مورد توجه قرار گیرد، چراکه انتشار برخی بيماري هاي دامي کاملا تابع شرایط آب و هوايی است.
لذا با توجه به مطالب فوق می توان گفت، فاکتورهای هواشناسی از قبیل میزان بارندگی، درجه حرارت، میزان تبخیر و تعرق، تشعشع، سرعت و جهت باد و رطوبت از فاکتورهای اصلی مدیریت کشاورزی در مراحل مختلف (کاشت، داشت و برداشت) می باشند. به همین دلیل معمولا برای اراضی بیش از 50 هکتار، استفاده از دستگاه ایستگاه هواشناسی در مدیریت مزرعه می تواند بسیار کارآمد باشد. چرا که دریافت اطلاعات از ایستگاه های کلیماتولوژی یا سینوپتیکی که ممکن است چندین کیلومتر با مزرعه فاصله داشته باشند از دقت بسیار پایینی برخوردار بوده و با شرایط واقعی مزرعه مطابقت ندارند.

تحقیق بازار بر روی یک محصول غذایی نوستالژیک و فرموله سازی طعم

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ”تحقیق بازار بر روی یک محصول غذایی نوستالژیک و فرموله سازی طعم“ از کلیه افراد و شرکت‌های توانمند در این زمینه، دعوت به عمل آورد.