موسسه دانشمند

بستری برای تحقیق و توسعه

مجسمه چهار دانشمند ایرانی در مقر سازمان ملل - وین (ابوعلی سینا، خیام، رازی و ابوریحان)

ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

ساخت، نصب و راه اندازی سلول آزمون موتوری روغن و متعلقات آن

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
روغن موتور یکی از حیاتی ترین نیازهای هر خودرو است. روغن موتور با بهبود عملکرد موتور خودرو، موجب افزایش کارایی و عمر موتور می گردد. روغن موتور از دو جزء روغن پایه و مواد افزودنی (ادتیو‌) تشکیل شده است. جهت بررسی تاثیر و کارایی مواد افزودنی و روغن های پایه و بطور کلی برای بررسی هر فرمول روغن، نیاز به انجام چهار مرحله آزمون شامل آزمونهای شیمی-فیزیکی، کارایی، موتوری و میدانی وجود دارد. به منظور کنترل فرمولاسیون های روغن موتور، بهینه سازی آنها از لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده، سازگاری فرمولها با ناوگان خودروهای داخل کشور و روغن های پایه داخلی و افزایش سطح کیفیت سوخت مصرفی، انجام هدفمند آزمون موتوری در داخل کشور ضروری می باشد. طراحی و ساخت این سلول در داخل کشور، علاوه بر تقویت تولید و استفاده از پتانسیل های داخلی موجود، موجب صرفه جویی ارزی و زمانی نیز خواهد گردید.

طراحی و ساخت دستگاه تست تایر

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
یکی از آزمون‌های رایج ایمنی در صنعت تایر آزمون درام می‌باشد که در سرعت‌های مختلف و تحت بارهای متفاوت، عملکرد تایر را شبیه‌سازی می‌نماید. این آزمون، تنها حرکت خودرو در مسیر مستقیم را شبیه‌سازی می‌نماید و حرکت در مسیرهای منحنی و اِعمال فشارهای جانبی و سایر تنش‌ها به تایر را شامل نمی‌شود. در این آزمون یک استوانه فلزی (غلتک یا درام) نقش جاده را ایفا می‌نماید و یک ایستگاه (هرزگرد یا اسپیندل) نقش خودرو را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که ایجاد سرعت موردنظر در دستگاه‌های درام تست، وظیفه درام، و ایجاد بار مدنظر، وظیفه ایستگاه هرز گردی است که تایر بر روی آن نصب می‌گردد. در حال حاضر دستگاههاي مختلف درام تست ساخت شرکتهاي اروپایی و آسیایی و حتی چینی قابل تهیه و واردات میباشد، اما ساخت داخلی این دستگاه موجب صرفه جویی ارزي و نیز کاهش هزینه هاي تعمیر و نگهداري و بعلاوه رونق صنعت ماشین سازي داخلی خواهد شد.

ساخت نانو بی.تی.اس برای شبکه های مخابراتی نسل چهارم

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۱۲/۲۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
با وجود گسترش تکنولوژی مخابرات سیار در سراسر دنیا و همچنین در داخل کشور، بخش
عمده زیرساخت های مخابراتی کشور بخصوص در حوزه مخابرات سیار وارداتی بوده
و از طریق شرکت های خارجی تأمین می گردد. این امر علاوه بر تاثیرات منفی از قبیل خروج ارز
از کشور، وابستگی اپراتورها به شرکت های خارجی و آسیب پذیری در برابر تحریم، می تواند
از منظر امنیت اطلاعات و امنیت سایبری نیز کاملاً نگران کننده باشد. به همین دلیل تأمین
انواع تجهیزات زیرساختی شبکه مخابرات سیار در داخل کشور بسیار حائز اهمیت است.
از طرفی یکی از تجهیزات بسیار مهمی که در شبکه های مخابرات سیار مورد استفاده قرار
می گیرد، دستگاه های نانو بی-تی-اس است. این دستگاه جهت رفع مشکل پوشش دهی
در اماکن شلوغ نظیر مراکز تجاری پر جمعیت، استادیوم ها، اماکن پرتردد شهر و یا برای
رفع موقت مشکل پوشش دهی مخابرات سیار در مراسمات و تجمعات مختلف مورد استفاه
قرار می گیرد. این دستگاه علاوه بر تقویت سیگنال دهی آنتن، ظرفیت جدیدی نیز به شبکه
می افزاید و از این طریق می تواند کاربران بیشتری را به شبکه متصل نماید.

سامانه موقعیت یابی دقیق زیر آب

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۱۲/۲۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
ارسال سیگنال های رادیویی در عمق آب، به دلیل رسانا بودن و همچنین خاصیت پراکنده سازی
آب وجود ندارد. لذا از وسایل ارتباطی و موقعیت یاب رادیویی نمی توان استفاده نمود. صوت به
دلیل انتشار در هر راستا، جذب و تضعیف پایین در محیط دریا، توان مصرفی اندک برای ارسال
و آشکارسازی و همچنین عدم تداخل با سیگنال های الکترومغناطیس یک راه حل مناسب
جهت انتقال اطلاعات و همچنین اقدامات هدایت و ناوبری در زیرآب می باشد. از این رو سامانه
موقعیت یاب آکوستیکی USBL نیز با استفاده از انتشار صوت مبدل های صوتی و دریافت صدای
بازگشتی از زیردریایی، اطلاعات موقعیتی آن را تخمین می زند.
از طرفی در محیط دریا بهره گیری از کف و سطح آب دریا به منظور قرار دادن فرستنده های دائمی
ممکن نیست. در مکان هایی از دریا که عمق آب زیاد بوده امکان نصب در کف دریا فراهم نبوده و از
طرفی قرار دادن فرستنده تثبیت شده در سطح آب نیز هزینه زیادی خواهد داشت. لذا سامانه هایی
که بتوانند در ابعاد کوچک با ارسال صوت موقعیت جسم را تخمین بزنند، طراحی شده اند. یکی از
این سامانه ها، سامانه موقعیت یابی آکوستیکی USBL می باشد.

ساخت محصولات سرامیکی پیشرفته برای صنعت شیشه‌سازی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
محصولات سرامیکی همواره در رده محصولات مهندسی پیشرفته قرار گرفته و به‌دلیل خواص منحصربه‌فرد آن‌ها از قبیل وزن کم، مقاومت حرارتی و خوردگی بالا، امروزه بیش‌تر صنایع در صدد روآوردن به این جنس از مواد هستند. درواقع، ساخت محصولات سرامیکی خود یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های حال حاضر دنیا هستند. به طور کلی صنعت سرامیک و دیرگداز، یکی از صنایع کلیدی با کاربردی وسیع در صنایع بالادستی است. استفاده از محصولات این صنعت در صنایع فولادسازی، فلزات غیرآهنی، صنایع غیرفلزی مانند سیمان، کاشی، سرامیک و شیشه و نیز حوزه انرژی مانند نفت، گاز، پتروشیمی و نیرو از اهمیت این صنعت حکایت می‌کند. نیاز کشور به مواد سرامیکی و نسوز، سالانه ۷۰ تا ۸۰ هزار تن است. نظر به اهمیت این موضوع و کاهش خروج ارز، هدف از این طرح تأمین مواد سرامیکی باندد مورد استفاده در صنعت شیشه سازی با استفاده از ظرفیت¬های موجود در کشور است.

طراحی و ساخت دستگاه تست تایر

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۱۰
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
یکی از آزمون‌های رایج ایمنی در صنعت تایر آزمون درام می‌باشد که در سرعت‌های مختلف و تحت بارهای متفاوت، عملکرد تایر را شبیه‌سازی می‌نماید. این آزمون، تنها حرکت خودرو در مسیر مستقیم را شبیه‌سازی می‌نماید و حرکت در مسیرهای منحنی و اِعمال فشارهای جانبی و سایر تنش‌ها به تایر را شامل نمی‌شود. در این آزمون یک استوانه فلزی (غلتک یا درام) نقش جاده را ایفا می‌نماید و یک ایستگاه (هرزگرد یا اسپیندل) نقش خودرو را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که ایجاد سرعت موردنظر در دستگاه‌های درام تست، وظیفه درام، و ایجاد بار مدنظر، وظیفه ایستگاه هرز گردی است که تایر بر روی آن نصب می‌گردد.

طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۹
با توجه به استراتژی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در حوزه مسکن محرومان که بر پایه ساخت مسکن ارزان و مقاوم استوار است و با عنایت به اینکه تولید انبوه مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه در دستور کار این نهاد قرار گرفته است، ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت ساخت و ساز، با درنظرگرفتن شرایط اقلیمی منطقه و نیز استفاده از مصالح داخلی با کیفیت و مقرون به صرفه جهت ایجاد اشتغال و کسب و کار در این صنعت، بیش از پیش احساس می‌شود. هدف از پروژه حاضر، طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و ارزان قیمت برای تأمین مسکن محرومان می‌باشد.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1) شرکت فناور از کادر فنی مجرب و امکانات و تجهیزات مناسب در این حوزه برخوردار باشد.
2) شرکت فناور، علاوه بر برخورداری از دانش فنی مناسب، بایستی از حسن سابقه انجام کار در این حوزه نیز برخوردار بوده و دارای نمونه اجرایی ارزیابی شده باشد.
3) نمونه اجرایی مذکور بایستی از تمامی استانداردها، گواهینامه‌ها و تأییدیه‌های لازم در این خصوص که توسط مراجع ذی‌صلاح از قبیل سازمان نظام مهندسی ساختمان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان آتش‌نشانی صادر می‌گردد، برخوردار باشد.
4) مصالح و تجهیزات مورد استفاده داخلی بوده و قابل دسترس باشد.
5) از نظر آب و هوایی و زمین‌شناسی به انواع شرایط اقلیمی و محیطی کشور پاسخگو باشد. برای این منظور، می‌توان با حفظ ویژگی‌های مندرج در عنوان طرح (سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه)، راهکارها و سیستم‌های سازه‌ای مختلفی ارائه نمود که هر کدام مناسب برای یک منطقه با لرزه‌خیزی، اقلیم یا شرایط آب و هوایی خاص باشد.

توجه:
چنانچه شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور، به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات اجرایی از قابلیت احداث ساختمان‌های مسکونی در سطح گسترده برخوردار نباشند، در صورت توافق با شرکت‌های پیمانکاری قدرتمند در این حوزه، می‌توانند مشترکاً در قالب یک کنسرسیوم نسبت به ثبت‌نام در طرح حاضر اقدام نمایند.

ساخت الک لرزان حفاری (Shale Shaker)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۰
الك لرزان مهم‎ترين قسمت سيستم كنترل جامدات است. الك لرزان یا Shale Shaker دستگاهی می‌باشد که با ایجاد ارتعاش باعث غربال گل حفاری می شود این روند به وسیله توری های لرزان که در دستگاه Shale Shaker نصب می‎گردد انجام می‌پذیرد. الک‎های مرتعش، کنده‎های درشت‎تر را جدا می‎کنند. با توجه به اعمال تحريم‎ها، وارد كردن تكنولوژي‎هاي جديد مربوط به الك‎های لرزان از كشورهاي مطرح وجود نداشته و تنها راه، خريد محصولات چيني ميباشد. الك‎هاي لرزان چيني از لحاظ كيفيت و كارايي عملكرد مناسبي ندارند. از طرف ديگر نوسانات قيمت ارز وارد كردن اين محصول را تحت شعاع خود قرار داده است. لذا براي بالا بردن بازدهي الك های لرزان و كاهش هزينه هاي عمليات حفاري، نياز به ساخت الك های لرزان با بازدهي بالاتر و كيفيت بهتر در داخل كشور احساس مي¬شود.

طراحی و ساخت دستگاه گرده افشان مکانیزه خرما با قابلیت حرکت مناسب در شرایط ناهموار زمین

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
با توجه به اینکه گرده‌افشانی یکی از مهمترین عملیات نخل داری و نیازمند به کارگر ماهر است و انجام آن در شرایط سنتی دارای هزینه و زمان زیادی می‌باشد، استفاده از دستگاه گرده‌افشانی به صورت مکانیزه، سهولت در عملیات گرده‌افشانی و کاهش در هزینه را به همراه دارد. اما از آنجا که محل قرارگیری باغات خرمای مورد نظر از لحاظ توپوگرافی دارای پستی و بلندی زیادی می باشند، دستگاه های رایج برای حمل و نقل در این باغات دچار مشکل می باشند. لذا این مؤسسه از کلیه فناوران توانمند در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیزه، جهت ثبت نام در این طرح فناورانه دعوت به عمل می‌آورد.

طراحی و ساخت قطعات داخلی گیربکس AGF-280 ماموت روتور هوادهی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
هدف از اجرای طرح حاضر، داخلی‌سازی و خودکفایی در ساخت قطعات داخلی گیربکس AGF-280 ماموت روتور هوادهی شامل کرانویل، پنیون، دنده‌های کوچک و بزرگ و شفت خروجی می‌باشد که در واحد هوادهی تصفیه‌خانه شهر صنعتی کاوه بکار برده می‌شود. از آنجایی‌ که این قطعات به لحاظ کیفیت ساخت و آبکاری منحصر به ‌فردی که دارند از خارج کشور تأمین می‌گردند، علاوه بر زمان‌بر بودن فرآیند خرید و وابستگی به تأمین‌کننده خارجی، موجب تحمیل هزینه‌های مالی هنگفت نیز می‌شود. لذا چنانچه تولید آن‌ها در داخل کشور انجام پذیرد، علاوه بر صرفه‌جویی ارزی منجر به دسترسی آسان به تجهیزات مذکور و درنتیجه، تعویض و یا تعمیر به موقع آن‌ها قبل از بروز مشکلات جدی و اساسی خواهد شد.
با عنایت به موارد مذکور و با مدنظر قرار دادن نیاز شرکت شهر صنعتی کاوه (زیرمجموعه هلدینگ پایا سامان پارس وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) به حمایت از فناوری‌های نوین در زمینه ساخت قطعات داخلی گیربکس AGF-280 جهت استفاده در تصفیه‌خانه شهر صنعتی کاوه، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در راستای عمل به رسالت خود مبنی بر ارتقاء و بهبود کیفیت خدمات فنی مهندسی شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در نظر دارد از کلیه فناوران توانمند در این حوزه، جهت شرکت در طرح فناورانه ”طراحی و ساخت قطعات داخلی گیربکس AGF-280 ماموت روتور هوادهی“ دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت دستگاه بافت‌سنج

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۹
آزمایش بافت، آزمایشی است با سابقه طولانی که به منظور سنجش خواص مکانیکی و فیزیکی مواد خام، ساختار مواد غذایی و نیز در کنترل کیفی اولیه و نهایی مواد مورد توجه قرار گرفته است. جهت افزایش دقت سنجش بافت و تجزیه و تحلیل خواص مکانیکی مربوطه از نرم افزارهای تخصصی شامل الگوریتم‌های اساسی استفاده می‌شود. با توجه به عدم نیاز این فرآیند به دخالت انسان، نتایج به دست آمده مصون از اثرگذاری سلایق اشخاص در نتایج آزمایش می‌باشند.
با توجه به نیاز صنایع غذایی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به این محصول دانش‌بنیان مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد از کلیه فناوران توانمند جهت ”طراحی و ساخت دستگاه بافت‌سنج“ با ویژگی‌هایی که در ادامه آمده است دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت لوله 9 متری ماموت روتور هوادهی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
در فرایند‌های بیولوژیکی هوازی تصفیه فاضلاب، واحد هوادهی یکی از مهم‌ترین واحدها در فرایند تصفیه می‌باشد که شرایط را برای رشد میکروارگانیسم‌های هوازی و تجزیه مواد آلی توسط آن‌ها فراهم می‌کند. از سال 1963 تاکنون، هواده‌های ماموت روتور در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به منظور تأمین اکسیژن موردنیاز و ایجاد اختلاط لازم در فرایند لجن فعال مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هدف از اجرای طرح حاضر، داخلی‌سازی و خودکفایی در ساخت لوله مانیسمان 9 متری پوشش‌دار ماموت روتور هوادهی است. از آنجایی که این لوله به لحاظ ابعاد و نوع پوشش از خارج کشور تأمین می‌گردد، علاوه بر زمان‌بر بودن فرایند خرید و وابستگی به تأمین کننده خارجی، موجب تحمیل هزینه‌های مالی هنگفت نیز می‌شود. لذا چنانچه تولید این لوله در داخل کشور صورت پذیرد، علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، به دلیل دسترسی آسان به منابع داخلی، به راحتی می‌توان با اتمام عمر مفید لوله، قبل از بروز هرگونه حادثه‌ای نسبت به تعویض و خارج کردن آن از سرویس اقدام نمود.
با عنایت به موارد مذکور و با مدنظر قرار دادن نیاز شرکت شهر صنعتی کاوه (زیرمجموعه هلدینگ پایا سامان پارس وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) به حمایت از فناوری‌های نوین در زمینه ساخت لوله‌های ماموت روتور هوادهی جهت استفاده در تصفیه‌خانه شهر صنعتی کاوه، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در راستای عمل به رسالت خود مبنی بر ارتقاء و بهبود کیفیت خدمات فنی مهندسی شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در نظر دارد از کلیه فناوران توانمند در این حوزه، جهت شرکت در طرح فناورانه ”طراحی و ساخت لوله 9 متری ماموت روتور هوادهی“ دعوت به عمل آورد.

سیستم مانیتورینگ خط تولید شیشه و بطر

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
در صنعت شیشه کوچک ترین عیب در هر یک از بخش ها، باعث افت راندمان خط تولید می‎شود. از این رو پایش این عیوب کار هر روزه نیروهای تولیدی می‎باشد. اما با توجه به سرعت بالای تولید و انتظار راندمان بالا از محصول و نیز متغیر بودن این مشکلات در لحظه، که با کوچکترین تغییری در سیستم به وجود می‎آیند، به صورت آنی این عیوب برای واحد تولید مشخص نمی‌گردند. بدیهی است سیستم مانیتورینگ سرعت عمل نفرات تولید را بالا برده و با توجه به ماهیت ماشینی بودن این سیستم، عملکرد آن محدودیت زمانی نداشته و در هر ساعت شبانه‌روز می تواند عیوب را به صورت آنی به اپراتورها، سرپرست‎ها و مدیران تولید برساند و واحد مربوطه را برای رفع به هنگام عیوب بسیج کند. با استفاده از این طرح هر شیشه‎ای که از دستگاه فرمینگ خارج می‎شود تا نقطه بسته‌بندی رصد شده و از هدر رفت شیشه و مذاب به طور چشمگیری جلوگیری می‎کند.

ساخت و طراحی دستگاه اینترمیکس و فیلر مجهز به سیستم PLC به صورت یکپارچه

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، موسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ساخت و طراحی دستگاه اینترمیکس و فیلر مجهز به سیستم PLC به صورت یکپارچه از کلیه فناوران توانمند در این زمینه، دعوت به عمل آورد.

طراحی و ساخت دستگاه تست پایداری محصولات نوشیدنی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
با توجه به نیاز مجموعه شرکت‌های صنایع غذایی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به سیستمی کاربردی جهت انجام تست‌های مربوط به پایداری و کیفیت محصولات نوشیدنی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از بهبود کیفیت محصولات نوشیدنی تولید شده، اقدام به رفع نیاز فناورانه ”طراحی و ساخت دستگاه تست پایداری محصولات نوشیدنی“ نماید. لذا از کلیه فناوران توانمند با رزومه مشخص و قابل استعلام در این زمینه، جهت ساخت دستگاه با ویژگی‌هایی که در ادامه آمده است دعوت به عمل می‌آید. لازم به ذکر است جهت روشن‌تر شدن موضوع نیاز مورد درخواست، اطلاعات محصول مشابه خارجی به پیوست این RFP ایفاد گردیده است.

طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۸
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد با همکاری شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس در زمینه طراحی، مهندسی معکوس و ساخت قطعه spindle bolt به همراه مهره و واشر توربین گازی MW-701D متعلق به شرکت میتسوبیشی جهت به کارگیری در نیروگاه قم از کلیه فناوران توانمند در این حوزه جهت ارائه پیشنهاد دعوت به عمل آورد.

طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
با توجه به استراتژی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در حوزه مسکن محرومان که بر پایه ساخت مسکن ارزان و مقاوم استوار است و با عنایت به اینکه تولید انبوه مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه در دستور کار این نهاد قرار گرفته است، ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت ساخت و ساز، با درنظرگرفتن شرایط اقلیمی منطقه و نیز استفاده از مصالح داخلی با کیفیت و مقرون به صرفه جهت ایجاد اشتغال و کسب و کار در این صنعت، بیش از پیش احساس می‌شود. هدف از پروژه حاضر، طرح و اجرای ساختمان‌های نوین سبک، سریع‌الاحداث و ارزان قیمت برای تأمین مسکن محرومان می‌باشد.
موارد فنی و زیرساخت‌های مورد انتظار کارفرما عبارتند از:
1) شرکت فناور از کادر فنی مجرب و امکانات و تجهیزات مناسب در این حوزه برخوردار باشد.
2) شرکت فناور، علاوه بر برخورداری از دانش فنی مناسب، بایستی از حسن سابقه انجام کار در این حوزه نیز برخوردار بوده و دارای نمونه اجرایی ارزیابی شده باشد.
3) نمونه اجرایی مذکور بایستی از تمامی استانداردها، گواهینامه‌ها و تأییدیه‌های لازم در این خصوص که توسط مراجع ذی‌صلاح از قبیل سازمان نظام مهندسی ساختمان، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان آتش‌نشانی صادر می‌گردد، برخوردار باشد.
4) مصالح و تجهیزات مورد استفاده داخلی بوده و قابل دسترس باشد.
5) از نظر آب و هوایی و زمین‌شناسی به انواع شرایط اقلیمی و محیطی کشور پاسخگو باشد. برای این منظور، می‌توان با حفظ ویژگی‌های مندرج در عنوان طرح (سبک، سریع‌الاحداث و مقرون به صرفه)، راهکارها و سیستم‌های سازه‌ای مختلفی ارائه نمود که هر کدام مناسب برای یک منطقه با لرزه‌خیزی، اقلیم یا شرایط آب و هوایی خاص باشد.

توجه:
چنانچه شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور، به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات اجرایی از قابلیت احداث ساختمان‌های مسکونی در سطح گسترده برخوردار نباشند، در صورت توافق با شرکت‌های پیمانکاری قدرتمند در این حوزه، می‌توانند مشترکاً در قالب یک کنسرسیوم نسبت به ثبت‌نام در طرح حاضر اقدام نمایند.

دستگاه و تجهیزات عایقکاری سرجوش پودر فیوژن باند اپوکسی (FBE)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
با توجه به افزایش خوردگی در لوله‎های عایقکاری شده با سه لایه پلی‎اتیلن و مسئله جداشدگی عایق از لوله (Dis-bonding) در خطوط لوله، استفاده از رنگ اپوکسی به عنوان عایق لوله در حال جایگزین شدن به عنوان عایق برتر می‎باشد. لذا سرجوش‎های لوله باقی مانده با دو روش HBE و FBE عایقکاری می‎گردند. در روش HBE رنگ به صورت مایع دو جزئی و دستی به صورت سنتی بر روی سرجوش عایقکاری می‎گردد. در روش جدید FBE رنگ به صورت پودر خشک توسط تجهیزات و دستگاه مخصوص با ضخامت تعیین شده بر روی سرجوش از پیش گرم شده، اسپری و سپس عایقکاری می‎گردد. یک شرکت فعال در صنعت نفت در نظر دارد به دلیل کیفیت، دقت، ضایعات کمتر و سودآوری و ارزش افزوده بیشتر، ناوگان خود را مجهز به دستگاه FBE از طریق بومی سازی نماید.

بومی‌سازی یک دستگاه سبد سانتریفیوژ بچ (Batch)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۱۲
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
در راستای توجه و تکیه بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی، مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند در نظر دارد در زمینه رفع نیاز فناورانه ”بومی‌سازی یک دستگاه سبد سانتریفیوژ بچ (Batch)“ از کلیه افراد و شرکت‌های توانمند در این زمینه، دعوت به عمل آورد.

واحد تحلیل گشتاور اتصالات دندانه‌ای (JAM System)

 • تاریخ شروع ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
 • تاریخ پایان ثبت نام: ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
پایداری و یکپارچگی لوله‌های جداری به کیفیت اتصال لوله‌ها بستگی دارد. لوله‎های جداری، تیوبینگ و لوله حفاری در برخی موارد تا نیمی از هزینه چاه را شامل می‌شوند. اطمینان از پایداری اتصالات این لوله‌ها در پایداری چاه ضروری است و تعیین کننده طول عمر و عملیات ایمن چاه است. اگر به هر دلیلی این تجهیز دچار ایراد شده و اطلاعات غلطی به کاربر بدهد می‌تواند منجر به خسارت اقتصادی زیادی شود. در نتیجه برای جلوگیری از خسارات حتمی، دقت و کیفیت این دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد.
هدف از اجرای این پروژه در فاز 1 نقشه برداری از ساختار ابزار است. در فاز دوم تعمیر تجهیز موجود در شرکت متقاضی و تست آن و در فاز سوم نیز ساخت تجهیز برای استفاده در پروژه‌های داخل شرکت و در مرحله بعد پاسخگویی به نیاز صنعت حفاری کشور است.